Pellet w ogrzewaniu komercyjnym – najważniejsze informacje

Pellet w ogrzewaniu komercyjnym

Pellet to materiał opałowy wybierany przez dużą grupę inwestorów. Chętnie korzystają z niego zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i budynków przemysłowych oraz obiektów użyteczności publicznej. Ze względu na wysoką kaloryczność i efektywność energetyczną często stosowany jest w ogrzewaniu komercyjnym. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się temu zjawisku. Dlaczego pellet jest tak popularny? Zapraszamy do lektury.

Pellet a ogrzewanie komercyjne – co warto wiedzieć?

Pellet to nic innego jak specjalnie wyselekcjonowane i wysuszone zrębki drzew liściastych lub iglastych sprasowane pod wysokim ciśnieniem. W wyniku działania ciśnienia trociny przyjmują formę granulatu. Pellet przeznaczony jest do spalania zarówno w niewielkich kotłach, jak i rozbudowanych instalacjach grzewczych.

W zależności od zastosowania opał może mieć różny skład. W gospodarstwach domowych wykorzystuje się wyłącznie w pełni naturalny materiał, bez dodatku sztucznych ulepszaczy i substancji chemicznych. Taki pellet, oznaczony klasą A1, wyróżniany jest odpowiednimi certyfikatami jakości (DINplus, ENplus). W ogrzewaniu komercyjnym (elektrowniach, elektrociepłowniach) stosowany jest pellet gorszej jakości. Materiał przeznaczony dla przemysłu nie mieści się w ramach normy ENplus, przez co nie jest certyfikowany. Przekłada się to jego cenę. Pellet bez certyfikatów jest tańszy niż ten wykorzystywany w domowych kotłach.

Największe zalety ogrzewania budynku pelletem

Wśród paliw stałych wykorzystywanych do ogrzewania budynków pellet cieszy się niesłabnącą popularnością. Wynika to z licznych zalet tego materiału. Przede wszystkim należy wspomnieć tu o dużej wydajności. Pellet drzewny klasy A2 wykorzystywany w ogrzewaniu komercyjnym charakteryzuje się wartością opałową na poziomie 17 MJ/kg, co daje wyższą efektywność energetyczną niż w przypadku suchego drewna opałowego.

Pellet produkowany jest z naturalnych surowców, dzięki czemu to paliwo ekologiczne. W trakcie spalania nie wydziela do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, a po spaleniu nie pozostawia dużej ilości popiołu. Z tego powodu to znakomita alternatywa nie tylko dla tradycyjnego drewna, ale także koksu, gazu i oleju grzewczego, czyli najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w ogrzewaniu komercyjnym.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło