Pellet ze słomy – czy uzyskanie tego rodzaju paliwa jest możliwe?

Czy można pozyskać pellet ze słomy?

W poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii coraz więcej osób zwraca się ku odnawialnym surowcom, takim jak biomasa. Wśród nich warto zwrócić uwagę na pellet ze słomy – czy może on stać się ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem dla polskich gospodarstw domowych? W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej temu zagadnieniu. Omawiamy proces produkcji, zalety oraz wykorzystanie tego rodzaju biopaliwa. Zapraszamy do lektury.

Produkcja pelletu ze słomy

Pellet ze słomy powstaje w wyniku przerobienia odpadów rolniczych, takich jak słoma zbóż czy trzcina cukrowa. Produkcja rozpoczyna się od zbioru surowca, który następnie jest suszony i mielony na drobny pył. Następnie pył ten poddaje się procesowi granulacji, podczas którego pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia ulega zagęszczeniu i formowaniu w granulat o regularnym kształcie. Tak powstały pellet cechuje się niską wilgotnością oraz wysoką wartością opałową, co sprawia, że może być stosowany jako paliwo w piecach i kotłach na biomasę.

Zalety pelletu ze słomy

Oferowany m.in. w lubuskim pellet ze słomy ma wiele zalet, przemawiających za jego wykorzystaniem jako alternatywnego źródła energii. Jest to paliwo odnawialne, które nie wpływa na zwiększenie emisji CO2 do atmosfery. Materiał tego typu jest opałem lokalnym – jego produkcja i dystrybucja nie wymagają długodystansowego transportu, co przekłada się na niższą emisję spalin oraz mniejsze koszty logistyczne.

Kolejnym atutem pelletu ze słomy jest jego konkurencyjna cena w porównaniu z innymi rodzajami biopaliw czy paliw kopalnych. Ze względu na szeroką dostępność surowca oraz niskie koszty produkcji zakup tego materiału jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla gospodarstw poszukujących tańszych alternatyw dla gazu ziemnego czy oleju opałowego.

Wykorzystanie pelletu ze słomy

Pellet ze słomy może być wykorzystywany zarówno w domowych instalacjach grzewczych, jak i w przemyśle oraz rolnictwie. W gospodarstwach domowych może z powodzeniem zastępować tradycyjne paliwa kopalne, co przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji oraz poprawy jakości powietrza. W przemyśle materiał ten może być używany jako źródło energii w procesach produkcyjnych, np. do wytwarzania pary czy ciepła technologicznego. W rolnictwie natomiast może służyć jako ekologiczne paliwo do suszenia zbóż lub ogrzewania budynków inwentarskich.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło