Pellet ze sztucznymi dodatkami – dlaczego trzeba go unikać?

Dlaczego należy unikać pelletów ze sztucznymi domieszkami?

Ogrzewanie domu przy użyciu pelletu to rozwiązanie pozwalające na oszczędność energii oraz dbanie o środowisko naturalne. Jednak nie wszystkie dostępne na rynku produkty są równie korzystne dla naszego portfela i otoczenia. Część z nich zawiera sztuczne domieszki, które mają negatywny wpływ na efektywność ogrzewania oraz stan instalacji. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego należy unikać pelletu ze sztucznymi dodatkami i jakie są alternatywy dla tego rodzaju paliwa. Zachęcamy do lektury.

Wpływ sztucznych domieszek na efektywność ogrzewania

Niektórzy producenci pelletu dodają do swoich produktów sztuczne domieszki, takie jak kleje czy spoiwa. Robią to w celu obniżenia kosztów produkcji oraz zwiększenia masy opału. Skutkiem takiego działania jest jednak spadek jakości paliwa, co przekłada się na niższą efektywność ogrzewania. Pellet ze sztucznymi domieszkami generuje mniej energii, co oznacza, że użytkownik musi zużyć więcej materiału, aby osiągnąć pożądaną temperaturę.

Wpływ na instalację grzewczą

Sztuczne domieszki zawarte w pellecie wpływają negatywnie na stan instalacji grzewczej. Kleje i spoiwa mogą powodować powstawanie osadów w komorze spalania oraz na elementach kotła, co skutkuje koniecznością częstszego czyszczenia oraz większym ryzykiem awarii.

Wpływ na środowisko naturalne

Ogrzewanie domu przy użyciu oferowanego np. w województwie dolnośląskim pelletu wysokiej jakości to ekologiczne rozwiązanie, pozwalające ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Korzystanie z opału ze sztucznymi domieszkami minimalizuje jednak te korzyści. Spalanie takiego paliwa prowadzi do wydzielania większej ilości szkodliwych substancji, co ma negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców oraz jakość powietrza w najbliższej okolicy.

Jak unikać pelletu ze sztucznymi domieszkami?

Aby uniknąć zakupu opału ze sztucznymi domieszkami, należy zwracać uwagę na certyfikaty jakości oraz pochodzenie produktu. Pellet drzewny z certyfikatem DINplus czy ENplus A1 jest wytwarzany zgodnie z wysokimi standardami, co gwarantuje, że nie zawiera szkodliwych substancji. Warto wybierać pellet pochodzący z lokalnych źródeł, gdyż producenci takiego opału dbają o jakość swoich produktów oraz odpowiedzialne gospodarowanie surowcami.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło