Pellet iglasty i liściasty – czym różnią się od siebie te paliwa?

Pellet iglasty a liściasty - porównanie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaki rodzaj pelletu jest najlepszy dla Twojego pieca? W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób korzysta z tego ekologicznego źródła energii, wybór odpowiedniego rodzaju paliwa ma znaczenie dla wydajności i komfortu ogrzewania. W tym artykule porównujemy dwa popularne typy tego opału – pellet iglasty i liściasty. Przyglądamy się ich właściwościom oraz zastosowaniom. Zapraszamy do lektury.

Właściwości pelletu iglastego i liściastego

Pellet iglasty produkowany jest przede wszystkim z drewna sosnowego, świerkowego oraz jodłowego. Charakteryzuje się wysoką wartością opałową, co oznacza, że wytwarza dużo energii cieplnej podczas spalania. Dzięki temu jest wyjątkowo wydajny i pozwala na osiągnięcie wysokich temperatur w krótkim czasie. Iglasty pellet Mass ma również niską zawartość popiołu, co przekłada się na mniejszą ilość odpadów i łatwiejsze utrzymanie kotła w czystości.

Pellet liściasty wytwarzany jest z drewna takich gatunków jak buk, dąb czy brzoza. Jego wartość opałowa jest nieco niższa niż w przypadku iglastego, jednak wciąż wystarczająca do efektywnego ogrzewania domów czy biur. Pellet liściasty zawiera nieco więcej popiołu, co wpływa na konieczność częstszego czyszczenia pieca. Jego wielką zaletą jest jednak niższa emisyjność szkodliwych substancji w czasie spalania, co przekłada się na mniejsze obciążenie dla środowiska.

Zastosowanie pelletu iglastego i liściastego

Oba rodzaje opału mogą być stosowane w kotłach na pellet – zarówno przeznaczonych wyłącznie do tego rodzaju paliwa, jak i tych z możliwością spalania innych rodzajów biomasy. Ze względu na wyższą wartość opałową pellet iglasty lepiej sprawdza się w miejscach, gdzie potrzebna jest duża moc grzewcza, np. dużych domach czy obiektach przemysłowych. Szybki wzrost temperatury sprawia, że opał ten jest idealny do stosowania w systemach ogrzewania podłogowego.

Pellet liściasty natomiast stanowi dobry wybór dla osób poszukujących nieco bardziej ekologicznego rozwiązania. Dzięki niższej emisji szkodliwych substancji paliwo to jest przyjaźniejsze dla środowiska. Co więcej, niższa wartość opałowa tego opału wpływa na wolniejsze spalanie, co jest korzystne w przypadku pieców o mniejszej mocy.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło