Pellet czy ekogroszek - co wybrać?

Wybór rodzaju paliwa, którym będziemy ogrzewać dom czy budynek użytkowy ma duże znaczenie zarówno dla komfortu obsługi kotła, jak i poziomu wydatków z tym związanych. Osoby, które decydują się na montaż nowego kotła zasilanego paliwem stałym, mają obecnie do wyboru dwa rozwiązania – ekogroszek wytwarzany z węgla kamiennego najwyższej jakości albo pellet powstający przez przetworzenie drewna.

Pellet czy ekogroszek - co wybrać?

Każda z tych możliwości wymaga nieco innej konstrukcji kotła, choć zdarzają się również urządzenia przystosowane do spalania obu tych materiałów. Pellet drzewny i ekogroszek różnią się ponadto swoimi właściwościami energetycznymi, wpływem na środowisko oraz stosunkiem ilości pozyskanej energii do ceny. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce ekogroszku i pelletu i sprawdźmy, jakie są ich wady i zalety.

​Jakie są właściwości pelletu drzewnego?

Pellet drzewny to rodzaj paliwa, które składa się w całości ze specjalnie rozdrobnionej i spojonej ciśnieniowo masy drzewnej. Ma on postać niewielkich, dość twardych wałeczków, które przy dobrej jakości pellecie nie kruszą się. Ze względu ma materiał, z którego powstaje pellet, jest on zaliczany do odnawialnych źródeł energii i traktowany jako sposób na ograniczanie zużycia paliw kopalnych. Producenci pelletu reklamują go jako rozwiązanie ekologiczne, które dzięki wykorzystaniu biomasy zmniejsza obciążenie środowiska naturalnego.

Pellet ma wysoką wartość energetyczną, która może sięgać nawet 19 MJ/kg i zależy od rodzaju i jakości drewna, z którego został wyprodukowany. W większości przypadków w tym celu wykorzystuje się drewno pochodzące ze specjalnie prowadzonych plantacji leśnych albo upraw roślin energetycznych – wierzby lub topoli. Przy wytwarzaniu pelletu wielu producentów korzysta również z możliwości spożytkowania pozostałości z obróbki drewna powstających przy ścince i obróbce tartacznej, m.in. gałęzi, ścinków czy nawet kory. Stosunkowo często używa się również materiałów pozostających przy produkcji mebli – ścinków czy wiórów.

Wielką zaletą pelletu jest to, że jest on bardzo wygodny w obsłudze. Granulki pelletu dobrej jakości nie kruszą się, a przechowywane w szczelnie zamkniętych workach nie wilgotnieją, ani nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Spoistość granulek sprawia, że przy jego dosypywaniu do zasobnika nie pojawia się zapylenie, w związku z czym pomieszczenie kotłowni łatwo utrzymać w czystości.

Spalanie pelletu nie jest zbyt uciążliwe dla środowiska naturalnego i nie przyczynia się do powstania nadmiernej ilości pyłów zawieszonych ani emisji dużych ilości szkodliwych substancji. Pellet nie powoduje znaczących emisji siarki, a jako biomasa nie generuje też przyrostu dwutlenku węgla, ze względu na swój zerowy bilans CO2. Wynika on z faktu, że przy spalaniu biomasy może powstać jedynie taka ilość dwutlenku węgla, jaką rośliny zakumulowały w okresie swego wzrostu.

​Czym charakteryzuje się ekogroszek?

Ekogroszek jest wytwarzany z węgla kamiennego przez kalibrowanie bryłek tak, by ich rozmiary mieściły się w przedziale od 5 do 25 mm. Taka ich wielkość umożliwia bezproblemowe korzystanie z wygodnych podajników montowanych w nowoczesnych kotłach. Są one instalowane nie tylko ze względu na podniesienie komfortu użytkownika, ale również dlatego, że dają sterownikowi kotła możliwość automatycznego doboru ilości potrzebnego w danym momencie paliwa i poprawiają efektywność spalania.

Jakość ekogroszku zależy od rodzaju węgla, z jakiego jest on wytworzony, jednak warto pamiętać, że do tego celu wybierane są węgle o ponadprzeciętnych parametrach. Ekogroszek charakteryzuje się więc bardzo wysoką kalorycznością, niektóre gatunki osiągają nawet 31 MJ/kg. Dzięki możliwości pozyskania tak dużej dawki ciepła z jednostki masy ekogroszek pozostaje jednym z najwydajniejszych gatunków opału.

Ekogroszek wyróżnia się również niską liczbą Rogi, a zatem bardzo niewielką spiekalnością. Dzięki temu w kotle nie tworzą się trudne do usunięcia bryły, które dodatkowo oznaczałyby marnowanie części opału. Wielkim plusem ekogroszku jest również to, że pozostawia małą ilość popiołu, przez co czyszczenie kotła może być przeprowadzane znacznie rzadziej, niż miałoby to miejsce przy węglach gorszej jakości. Węgiel, z którego powstaje ekogroszek ma również bardzo niską zawartość siarki, co korzystnie wpływa na sam proces spalania i oznacza niższą emisję szkodliwych substancji. Niewielka ilość siarki w spalinach to również mniejsze ryzyko szybkiego zużycia wkładu kominowego.

Używanie ekogroszku wiąże się z wysokim komfortem obsługi urządzeń grzewczych, zwłaszcza w porównaniu z kotłami zasypowymi. Korzystanie z podajnika oznacza rzadsze wizyty w kotłowni, a workowany ekogroszek o wiele łatwiej wsypywać do zbiornika niż węgiel w formie tradycyjnych bryłek czy miału. Taki sposób obsługi oznacza mniejsze zanieczyszczenie kotłowni i mniejsze narażenie węgla na wilgoć czy kruszenie się bryłek w transporcie.

Dla większości użytkowników wybór ekogroszku to również korzystny rachunek ekonomiczny, ponieważ przy dużej dostępności tego opału jego cena utrzymuje się na niezbyt wysokim poziomie.

​Kocioł pelletowy czy na ekogroszek? Rodzaj kotła a komfort jego obsługi

Zakup nowego kotła centralnego ogrzewania wiąże się ze sporym wydatkiem, nie tylko ze względu na cenę samego urządzenia, ale również na koszt podłączenia. W przypadku modernizacji starszego budynku w grę wchodzi często dostosowanie istniejącej instalacji grzewczej i kominowej. Ponieważ kotły z palnikami uniwersalnymi nadającymi się zarówno do ekorgoszku, jak i pelletu należą do rzadkości, a w wielu przypadkach są certyfikowane tylko na jeden rodzaj opału, większość użytkowników musi zdecydować się na wybór jednej z tych możliwości.

Zarówno kotły przeznaczone do spalania ekogroszku, jak i pelletowe są wyposażone w podobne pod względem komfortu obsługi rozwiązania. W obu przypadkach pracę kotła nadzoruje sterownik, który na podstawie specjalnych algorytmów dobiera potrzebną do uzyskania konkretnej temperatury ilość paliwa i powietrza. Automatyka kotłów daje także bardzo zbliżone możliwości używania dodatkowych czujników temperatury montowanych w pomieszczeniach z osobnymi obiegami grzewczymi oraz na zewnątrz. Jeśli zaś chodzi o dodatkowe opcje, takie jak np. możliwość zdalnego kontrolowania pracy kotła przez internet to wszystko zależy tu od konkretnego modelu kotła i jego sterownika, a nie od rodzaju spalanego opału.

Niezależnie od tego, czy użytkownik zdecyduje się na wybór pelletu, czy ekogroszku oba urządzenia będą zwykle wyposażone w zasobnik opału oraz zautomatyzowany podajnik. Producenci oferują zasobniki o różnych pojemnościach, w wielu przypadkach istnieje możliwość dokupienia zbiornika opału o większej pojemności. Podajniki w kotłach pelletowych i zasilanych ekogroszkiem są sterowane przez automatykę urządzenia i nie wymagają ingerencji ze strony użytkownika. Ze względu na większe opory, jakie stawia ekogroszek, podajnik w kotle tego rodzaju będzie pracował nieco głośniej.

Zarówno w przypadku montażu kotła na ekogroszek, jak i pelletowego instalacja, do której zostaną podłączone, będzie musiała spełniać podobne wymagania. Ze względu na wysoką bezwładność urządzeń spalających paliwa stałe przy obu typach kotła konieczne będzie zabezpieczenie przed przegrzaniem w postaci naczynia wzbiorczego z odprowadzeniem wody oraz zaworem bezpieczeństwa albo system z wężownicą schładzającą. Cały system zajmie też w kotłowni podobną ilość miejsca.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło