Luzem czy w workach - jak kupować pellet?

Jakie opakowanie pelletu wybrać - w big bagach czy workach?

Wydajne i tanie ogrzewanie domu zależy w dużej mierze od rodzaju wybranego kotła grzewczego oraz jego możliwości uzyskiwania wysokiej efektywności cieplnej. Jednak nawet najlepsze urządzenie nie przyda się na wiele, jeżeli nie trafi do niego opał o odpowiedniej charakterystyce. Ma to znaczenie także w przypadku pelletu drzewnego, którego jakość może być różna w zależności od tego, na jakiego producenta się zdecydujemy. Nie można jednak zapominać, że wśród parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę istotny jest także sposób pakowania pelletu.

Dlaczego warto korzystać z pelletu?

Korzystanie z pelletu drzewnego oznacza używanie opału o wysokiej kaloryczności. Wśród jego mocnych stron należy też wymienić dobrą dostępność oraz przystępne koszty zakupu. Pellet jest zaliczany do biomasy, a więc odnawialnych źródeł energii. Jest przyjazny dla środowiska, ponieważ jego spalanie nie powoduje emisji związków siarki oraz daje znikomą ilość pyłów zawieszonych, a bilans dwutlenku węgla jest zerowy. Podajniki kotłów pelletowych pracują bardzo cicho, a uzupełnianie jego zapasu nie powoduje pylenia i nie brudzi.

Worki czy big bagi – co będzie lepsze?

Pellet drzewny może być pakowany na różne sposoby. Niektórzy producenci oferują szczelnie zamknięte papierowe worki, w których mieści się około 15 kg inni sprzedają pellet w dużych big bagach, zawierających nawet tonę materiału. Przy wyborze odpowiedniego opakowania warto więc dopasować jego wielkość do zużycia oraz tego, jakie mamy warunki do jego przechowywania. Jeśli dysponujemy dużym magazynkiem, do którego da się schować tak duże i ciężkie opakowanie jak big bag, taki wybór może się okazać bardziej uzasadniony ekonomicznie. Jeżeli nie ma takiej możliwości – ręczne przenoszenie materiału okaże się zwykle dość kłopotliwe, a przy tym narazi pellet na uszkodzenia mechaniczne podczas jego dodatkowego przesypywania. Warto też pamiętać, że pellet w workach łatwiej wsypywać do zasobnika, będzie on też w większym stopniu zabezpieczony przed rozkruszeniem granulek oraz wpływem wilgoci.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło