Czy ogrzewanie domu pelletem w obecnych czasach jest opłacalne?

Czy pellet to dobre rozwiązanie w dobie rosnących kosztów za ogrzewanie?

Pellet to znakomita alternatywa dla węgla oraz innych nieekologicznych paliw kopalnych. Ogrzewanie domu przy użyciu tego materiału cieszy się w Polsce dużą popularnością. Konsumenci cenią go za dużą kaloryczność, wysoką efektywność energetyczną oraz przyjemny zapach podczas spalania. Stosowanie pelletu od zawsze uważane było za ekonomiczny sposób ogrzewania budynku. Czy tak jest także w dobie rosnących kosztów opału? Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.

Od czego zależy koszt ogrzewania domu pelletem?

Pellet od zawsze uważany jest za ekonomiczny opał. Oczywiście wiele zależy od jego jakości. Dostępny w naszym sklepie pellet Barlinek to paliwo produkowane z najlepszej klasy trocin i zrębek drzew iglastych. W jego składzie nie ma żadnych szkodliwych dodatków w postaci substancji chemicznych czy piasku. Kaloryczność naszego opału jest bardzo wysoka, dzięki czemu do ogrzania tego samego budynku potrzeba mniej paliwa niż w przypadku gorszej jakości zamienników. Przekłada się to bezpośrednio na sumaryczny koszt ogrzewania, który jest niższy. Jakość pelletu to jednak nie wszystko, ponieważ na końcowy koszt ogrzewania domu wpływa również metraż obiektu, jakość użytej termoizolacji oraz efektywność grzewcza wykorzystywanego kotła.

Ile kosztuje ogrzewanie budynku pelletem i czy dalej jest to opłacalne?

Na potrzeby naszego artykułu przyjęliśmy, że ogrzewany przy użyciu pelletu dom o powierzchni 100 m² jest odpowiednio ocieplony, jego zapotrzebowanie na energię nie jest wysokie (70 kWh/m²), a zamontowany wewnątrz kocioł działa z dużą sprawnością (85%). Do ogrzania takiego budynku rocznie potrzeba około 1,5 tony pelletu o wartości opałowej ≥ 5,0 kWh/kg. Biorąc pod uwagę uśrednioną cenę tego materiału w 2022 roku, kosz ocieplenia opisywanego obiektu wynosi około 3 tysiące złotych. Choć jest to zdecydowanie więcej niż jeszcze kilka lat temu, nadal to dobra alternatywa dla innych paliw kopalnych, których ceny także rosną praktycznie z dnia na dzień.

Za pelletem przemawia przede wszystkim wysoka kaloryczność oraz fakt, że jest to materiał w pełni ekologiczny. Na ogrzewanie domu przy użyciu tego materiału w pierwszej kolejności decydują się osoby, którym idea zrównoważonego rozwoju wraz z poszanowaniem otaczającej nas przyrody nie jest obojętna.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło