Historia pelletu – skąd wziął się ten materiał opałowy?

Skąd wziął się pellet?

Czy na rynku istnieje paliwo gwarantujące skuteczne ogrzewanie budynków, a jednocześnie bezpieczne dla naturalnego środowiska? Okazuje się, że tak. Jest nim pellet, czyli produkowany z biomasy opał występujący w postaci niewielkich granulek drzewnych. W dzisiejszym artykule przyglądamy się historii tego materiału. Wyjaśniamy, skąd się wziął i jak przebiega proces jego wytwarzania. Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.

Początki pelletu – od przemysłu drzewnego do opału

Pellet wywodzi się z przemysłu drzewnego, gdzie od dawna wykorzystuje się pochodzące z produkcji odpady. Najstarsze wzmianki o zastosowaniu granulatu drzewnego jako paliwa pochodzą z lat 60. XX wieku z Ameryki Północnej, gdzie zakłady przemysłowe poszukiwały sposobów na zagospodarowanie odpadów produkcyjnych. Wówczas to naukowcy opracowali technologię prasowania trocin i wiórów pod wysokim ciśnieniem, co pozwoliło na wytwarzanie jednorodnych granulek o dużej wartości energetycznej.

Ekspansja na europejski rynek

Pierwsza fabryka pelletu powstała w połowie lat 70. Wtedy jednak opał ten był znany wyłącznie w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Popularność w Europie paliwo to zdobyło dopiero w latach 90.  W krajach takich jak Szwecja, Finlandia czy Austria zaczęto dostrzegać jego potencjał jako alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii. W wielu europejskich państwach wprowadzono wówczas programy wspierające rozwój technologii pelletowych i projekty zachęcające do inwestowania w piece obsługujące ten materiał opałowy. Dzięki temu pellet stał się powszechnie dostępnym paliwem dla szerokiego grona odbiorców.

Proces produkcji – od drewna do granulatu

Aby zrozumieć, dlaczego pellet w dolnośląskim jest tak cenionym źródłem energii, warto przyjrzeć się procesowi jego produkcji. Na początek, surowiec drzewny, którym może być zarówno drewno iglaste, jak i liściaste, jest rąbany na mniejsze części. Następnie przechodzi przez etap suszenia, po którym następuje mielenie na drobniejsze frakcje – trociny i wióry. W dalszej kolejności materiał trafia do prasowania pod wysokim ciśnieniem i temperaturą, co sprawia, że naturalne składniki drewna (m.in. lignina) tworzą spoiwo utrzymujące granulki w odpowiednim kształcie. Finalnie pellet jest chłodzony i pakowany.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło