Jakie gatunki drzew są używane w trakcie wytwarzania pelletu?

Które gatunki drzew najlepiej nadają się do produkcji pelletu?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz więcej osób poszukuje alternatywnych źródeł energii. Jednym z nich jest pellet drzewny, który zyskuje na popularności jako ekologiczne i wydajne paliwo. Czy zastanawiałeś się kiedyś, które gatunki drzew najlepiej nadają się do jego produkcji? Jeśli interesuję Cię ten temat, zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu.

Drzewa iglaste – świerk, sosna, jodła

Drzewa iglaste są najpopularniejszym surowcem wykorzystywanym do produkcji pelletu. Ich drewno charakteryzuje się wysoką zawartością ligniny, która pełni funkcję naturalnego spoiwa podczas procesu granulowania. Dzięki temu pellet z drzew iglastych cechuje się dobrą spójnością i wytrzymałością mechaniczną.

Świerk to gatunek drzewa, który w Polsce występuje najczęściej. Jego drewno jest lekkie i łatwe w obróbce. Pozostawia stosunkowo niską zawartość popiołu po spaleniu. Pellet ze świerka charakteryzuje się wysoką wartością opałową, co przekłada się na efektywność energetyczną.

Sosna również jest powszechnie wykorzystywana do produkcji pelletu. Jej drewno zawiera więcej żywicy niż świerk, co sprawia, że pellet z sosny ma wyższą wartość opałową. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że sosna wytwarza więcej sadzy podczas spalania, co wpływa na konieczność częstszego czyszczenia kotła.

Jodła, choć występuje w Polsce rzadziej niż świerk czy sosna, również może być stosowana w produkcji pelletu. Jej drewno ma zbliżone właściwości opałowe. Jest jednak twardsze i cięższe od świerka.

Drzewa liściaste – dąb, brzoza, buk

Choć w mniejszym stopniu, to drewno drzew liściastych również jest wykorzystywane do produkcji pelletu w zachodniopomorskim. Opał ten charakteryzuje się niższą zawartością ligniny, co wpływa na jego spójność i wytrzymałość mechaniczną. Z drugiej strony, drewno liściaste zawiera mniej żywicy, dzięki czemu pellet z tych gatunków wydziela mniej sadzy podczas spalania. Wśród najpopularniejszych gatunków drzew liściastych używanych do wytwarzania pelletu wymienia się dąb, brzozę oraz buk.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło