Moda na pellet. Jak to się zaczęło?

Historia i cechy charakterystyczne pelletu.

Pellet jest to produkt grzewczy wykorzystywany między innymi w kominkach. Powstaje w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem rozdrobnionego drewna, trocin, słomy. Zazwyczaj występuje w postaci granulatu i jest alternatywą do ogrzewania drewnem, którego spalanie mocno zanieczyszcza środowisko. Pellet jest znany od ponad 100 lat i wytwarza się go z różnych surowców, jednak tym najpopularniejszym jest drewno.

Historia pelletu

We wczesnych latach 70tych, gdy na świecie panował kryzys naftowy, rozpoczęły się poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Takich, które będą bardziej opłacalne. Pojawiły się próby wykorzystania trocin i odpadów, pozostałości z tartaków. Pierwsze fabryki pelletu powstały w Ameryce. Produkowały biopaliwo w celach przemysłowych. Na przełomie lat 70tych i 80tych powstało około 20 takich fabryk. Pierwszy piec na pellet został skonstruowany w latach 80tych przez  Jerrego Whitefielad. Był to amerykański inżynier lotnictwa, który odkrył jak sprasować trociny do formy małego cukierka.

Europejski pellet

W Europie najpierw pellet wprowadziły Szwecja i Dania. Do Polski trafił na początku XXI wieku, ale nie było u nas pieców, w których moglibyśmy go spalać. Aktualnie rynek pelletu rozwija się bardzo dynamicznie. Głównie dlatego, że przepisy unijne mówią, że mamy zwiększyć udział źródeł odnawialnych w energetyce.

Plusy i minusy ogrzewania pelletem

Podczas procesu spalania pelletu powstaje niewielka ilość popiołu oraz znikome ilości dwutlenku węgla. Nie zawiera substancji szkodliwych i nie emituje nieprzyjemnych zapachów. Wybierając pellet trzeba zwrócić uwagę na parametry określające wymiar i gęstość paliwa, wilgotność oraz wartość opałową. Niska jakość biomasy może powodować zapychanie podajnika i wytwarzanie większej ilości popiołu.`

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło