Jak wybrać dobry węgiel kamienny?

Na co należy zwrócić uwagę kupując węgiel kamienny?

Dobrej jakości opał to nie tylko gwarancja ciepła uzyskanego w procesie spalania. To także odpowiednie działanie kotła i całej instalacji grzewczej a także pewność, że szkodliwość dla środowiska została ograniczona do minimum. Sprzedawcy węgla kamiennego i innego rodzaju paliwa często usiłują sprzedać gorszy towar, dodają szkodliwe domieszki albo uciekają się do innych sztuczek, aby klient się nie zorientował, że przepłaca. Podpowiemy Państwu, na co zwrócić uwagę kupując węgiel kamienny.

Dobry węgiel, czyli jaki?

Jedną z ważniejszych kwestii jest jakość węgla. Każdy sprzedawca powinien dysponować certyfikatami i informacjami o dokładnym składzie i pochodzeniu swojego produktu. Na życzenie klienta zostanie okazany stosowny dokument, a z niego dowiemy się także wszystkiego na temat parametrów opału takich jak kaloryczność, wilgotność oraz typ.

Kolejną, nie mniej ważną sprawą jest dopasowanie węgla do wymagań technicznych naszego pieca. Każdy kocioł przeznaczony jest do spalania konkretnego rodzaju opału i nie należy tu eksperymentować. Źle dobrany albo „wzbogacony” wątpliwymi dodatkami węgiel może spowodować awarię, zapchanie przewodów lub podajników, zbyt dużą ilość powstałego popiołu i inne niepożądane konsekwencje.

Ostatnia kwestia, często najważniejsza dla kupującego, to cena węgla. Tutaj musimy ostrzec – podejrzanie niska cena opału powinna zawsze wzbudzić naszą czujność. Świadczyć może o niewiadomym pochodzeniu, słabej jakości, nieodpowiednim przechowywaniu lub innych nadużyciach. Używanie takiego paliwa to tylko pozorna oszczędność, ponieważ może doprowadzić do awarii kotła i spowodować konieczność jego naprawy a nawet wymiany.

Odpowiedzialne źródło to gwarancja odpowiedniej jakości węgla

Reasumując, przy wyborze węgla kamiennego najlepiej zwrócić się do profesjonalnego i zaufanego składu. Uzyskamy tutaj nie tylko fachową poradę, lecz także, na naszą prośbę, wszelkie dokumenty i certyfikaty opisujące opał, który nas interesuje. Nasza firma dowiezie także paliwo we wskazane miejsce przy użyciu swoich specjalistycznych pojazdów. Dobry opał zapewnia skuteczne spalanie, dużą ilość energii i sprawne działanie pieca przez wiele lat.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło