Jak pellet wpływa na rachunki za ogrzewanie?

W jaki sposób można zaoszczędzić na ogrzewaniu pelletem?

Kocioł na paliwo stałe to dość częsty wybór właścicieli domów jednorodzinnych. Spośród dostępnych opałów dużą popularnością cieszy się pellet. To ekologiczne paliwo w formie granulatu jest świetną alternatywą dla węgla, może też przynieść spore oszczędności w portfelu. W jaki sposób pellet wpływa na rachunki?

Wartości opałowe pelletu

Pellet produkowany jest z odnawialnych źródeł energii jak trociny i zrębki, co ważne zarówno z gatunków drzew iglastych, jak i liściastych, czy też egzotycznych typu drewno palmowe, skorupki kokosów, kłód i gałęzi. Wysokiej jakości opał ekologiczne powinien cechować się nie większym poziomem wilgotności niż 8%. Do tego celu stosuje się zabieg dehydracji, czyli podgrzewania materiału roboczego celem odparowania nadmiaru wilgoci w postaci pary wodnej. Istotne jest, aby każdy gatunek pelletu poddawany był procesowi granulacji osobno do konkretnego rodzaju drewna, celem zachowania jego najwyższych wartości opałowych.

Jak pellet wpływa na opłaty za ogrzewanie?

Jedną z gorszych praktyk właścicieli domów ogrzewanych kotłami na paliwo stałe jest zakup taniego materiału grzewczego. Niestety zamiast oszczędności w ten sposób zanieczyszcza się najbliższe otoczenie domu. Niska cena spowodowana jest słabą jakością paliwa: dużą wilgotnością, wysoką zawartością siarki, popiołu — tym samy dla uzyskania zadanej temperatury trzeba relatywnie więcej zużyć marnej jakości materiału. Chcąc widzieć realne oszczędności na opalaniu paliwem stałym o jego zakupie trzeba myśleć już w pierwszym półroczu. Statystyki pokazują, że najkorzystniejsze ceny węgla, czy też ekologicznego jego zamiennika są na wiosnę. Na tonie pelletu można zaoszczędzić od kilku do kilkunastu złotych, co w ostatecznym rozrachunku przekłada się na dość duże korzyści finansowe. Nie warto kupować w pośpiechu, gdy mróz dmucha w oczy, gdyż nie dość, że cena skoczy w górę, zostaniemy postawieni przed faktem ‘ten — albo żaden” o jakościowym paliwie można więc zapomnieć.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło