Co wpływa na wartość opałową pelletu?

Jakie czynniki wpływają na wartość opałową pelletu drzewnego?

Pellet jest jednym z materiałów opałowych, który występuje w formie granulatu. Jest to ekologiczne paliwo, które jest dobrą alternatywą dla oleju opałowego, brykietu, a nawet ekogroszku. Pellet jest przyjazny środowisku i korzystny cenowo, nic więc dziwnego, że cały czas zyskuje na popularności.

Jak powstaje pellet?

Pellet powstaje z surowców odpadowych, które są wynikiem działalności tartaków, zakładów drzewnych czy też stolarni. Pozyskany w ten sposób materiał należy rozdrobnić jeszcze bardziej, dzięki czemu możliwe jest późniejsze wysuszenie surowca.

Warto nadmienić, że musi być to materiał oczyszczony, a więc taki, który nie zawiera w sobie żadnych środków chemicznych lub mineralnych. Do oczyszczenia pelletu wykorzystuje się specjalne maszyny, które usuwają zalegającą ziemię, fragmenty metalu czy też kamienie. Dopiero po dokładnym oczyszczeniu można przystąpić do segregacji, dzięki której do dalszych etapów produkcji przechodzi wyłącznie wysokiej jakości masa drzewna.

Zakłada się, że materiał na pellet powinien mieć nie więcej niż 8% wilgotności, dzięki czemu pali się on bardziej efektywnie. By osuszyć surowiec do tego poziomu, wykorzystuje się dehydrację, podczas której materiał jest podgrzewany, dzięki czemu zawarta w nim woda zaczyna parować.

Najważniejszym etapem jest jednak granulacja, ponieważ to od niej zależy jakość pelletu. Proces granulacji również odbywa się z wykorzystaniem specjalnej maszyny, która wyciska miazgę drzewną. Specyfikację granualtora należy dostosować do konkretnego rodzaju drewna, inaczej bowiem cały materiał może ulec zniszczeniu.

Co robi się z już wytworzonym pelletem?

Po zakończonym procesie wytwórczym musi on zostać schłodzony, następnie przesiany i na samym końcu pakuje się go do worków. Tak przygotowany i zapakowany pellet można zakupić w sklepach.

Jak widać proces powstawania pelletu jest złożony i wymaga zastosowania kilku różnych maszyn, jeżeli zależy nam, by produkt finalny był wysokiej jakości. Można z całą pewnością określić cenę pelletu jako adekwatną do jakości, a nawet niższą niż się spodziewamy.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło