Z czego wytwarza się pellet? Jakie odpady są wykorzystywane?

Z jakich odpadów można pozyskać pellet?

Pellet to materiał opałowy wykorzystywany do ogrzewania domów jednorodzinnych, mieszkań oraz zakładów przemysłowych. Ze względu na dużą kaloryczność oraz wysoką efektywność energetyczną opał ten jest ceniony zarówno przez inwestorów prywatnych, jak i komercyjnych. Jakość pelletu w dużej mierze zależy od jego składu. Materiał ten powstaje z trocin, zrębek i odpadów drzewnych różnego typu. Z jakich konkretnie? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Jasny pellet drzewny – najpopularniejszy materiał na rynku

Choć pellet można wyprodukować z różnych materiałów, najpopularniejszym dostępnym na rynku rodzajem jest ten wytwarzany z odpadów drzewnych. Do jego produkcji wykorzystywane są trociny i zrębki różnych drzew. Surowiec zawsze musi być odpowiednio wyselekcjonowany, rozdrobniony i wysuszony. Drewno przygotowane do prasowania ma grubość około 1 mm i długość od 3 do 4 mm.

W zależności od rodzaju użytego drewna opał ma różne właściwości. Do wytwarzania najlepszej jakości pelletu Lava wykorzystywane są wyłącznie trociny z drzew iglastych. W drewnie tym znajduje się więcej ligniny, co ma pozytywny wpływ na jakość opału. Dzięki temu końcowy produkt ma jednolity kolor oraz gładką fakturę. W jego składzie nie znajdziesz kory, piasku ani sztucznego pyłu, będącego odpadem z produkcji mebli. Podczas spalania jasnego pelletu z kotła wydobywa się przyjemny zapach drewna. Taki pellet spala się niemal w całości, więc w urządzeniu nie pozostaje duża ilość popiołu.

Pellet szary i czarny

Jasny pellet drzewny to materiał najwyższej klasy A1. O jego jakości świadczą liczne certyfikaty, m.in. DINplus i ENplus. Nie jest to jednak jedyny opał powstający z pozostałości drzewnych. Do ogrzewania domów i mieszkań wykorzystywany jest także szary pellet. Do jego produkcji wykorzystuje się nieokorowane drewno liściaste lub iglaste. Dodatek w postaci kory wpływa zarówno na kolor, jak i właściwości energetyczne materiału. Szary pellet ma mniejszą kaloryczność. Na rynku dostępny jest też pellet o czarnym kolorze. Wytwarza się go z nieokorowanego drewna ulegającego rozkładowi.

Poza tym wśród sprzedawców oferujących ekologiczne paliwa stałe znaleźć można również agropellet, wytwarzany z odpadów produkcji rolnej i leśnej – słomy, siana, łuski słonecznika czy łuski ryżowej.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło