W jaki sposób pozyskuje się pellet?

Pellet – opał powstający z drzew liściastych i iglastych

W dzisiejszych czasach mamy tę możliwość, aby samodzielnie wybrać preferowany przez nas rodzaj paliwa do ogrzewania naszych domów, mieszkań i biur. Decyduje to o ponoszonych w przyszłości kosztach, zakupie i eksploatacji konkretnego modelu pieca, oraz o komforcie, jaki osiągniemy przez ustawienie ulubionej temperatury. Od lat rośnie zainteresowanie pelletem jako ciekawą i bardziej ekologiczną alternatywą dla węgla.

W jaki sposób pozyskuje się pellet?

Właściciele centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych, budynkach gospodarczych czy użytkowych doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest wybór paliwa. Spośród dostępnych na rynku to paliwo stałe ma największą rzeszę zwolenników, pozostawiając w tyle ciekłe i gazowe. Dostawcy opału biorą pod uwagę różnorodność piecy i kotłów wykorzystywanych do ogrzewania mieszkań i domów, więc oferują coraz większy wybór produktów, które można do tego wykorzystać. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się dziś pellet. Jak powstaje? Na czym polega jego przewaga?

Pellet – skąd się bierze i z czego się go produkuje?

Na decyzję o tym, który rodzaj opału wybrać, największy wpływ ma zazwyczaj jego cena. W dobie wzrostu świadomości ekologicznej wielu społeczeństw coraz częściej słyszymy o zakazie palenia węglem, dlatego poszukując alternatywy, wzrosło zainteresowanie pelletem. Jest to jeden z tańszych opałów, ale na uwagę zasługuje przede wszystkim jego wydajność, która w połączeniu z ceną sprawia, że sięga się po niego częściej niż po ekogroszek, olej opałowy, gaz czy prąd. Jest to produkt, który powstaje z tak zwanej biomasy, a konkretnie z odpadów drzewnych. To najczęściej trociny pozyskiwane z tartaków, gdzie obróbka elementów z drewna jest ich podstawowym źródłem. Czasami dodaje się do niego inne rośliny oraz pozostałości po pracy rolników. Ma on postać łatwych do wsypania do pieca granulek, a o jego przewadze świadczy fakt, że używa się do jego wytworzenia zarówno odpadów drzew liściastych, jak i iglastych. W niektórych regionach popularne są również pellety z trawy, które powstają w wyniku przetwórstwa trawy i słomy. Dzięki temu koszt produkcji tego typu paliwa spada. Trociny i pozostałe fragmenty poddawane są prasowaniu pod dużym ciśnieniem i przepuszczane są przez specjalną formę, która wyciska granulki o niewielkich rozmiarach. Co ciekawe, podczas produkcji materiał ten w wyniku tarcia maszyn podgrzewany jest do wysokiej temperatury, więc wymaga schłodzenia, aby można było go spakować w worki.

Co warto wiedzieć o pellecie?

Jest to opał, którego spalanie jest bezpieczne dla naszego środowiska. Nie wytwarza zanieczyszczeń, a jego używanie powoduje unoszenie się charakterystycznego zapachu drewna. Pellet drzewny ma lepszą wartość energetyczną niż ten ze słomy, ale jest nieco od niego droższy. Wartość opałowa zależy od użytego do produkcji drzewa i mieści się między 4,6-5 kWh/kg oraz 16-20 MJ/kg, co oznacza dużą efektywność i oszczędność. Zaletą jest również wygodne stosowanie pelletu, który zazwyczaj wymaga korzystania z urządzeń automatycznych. Piece z podajnikiem same rozpoczynają pracę i cykl grzewczy, nie musimy więc nadzorować ich działania czy co chwilę dosypywać opału, gdyż jest on pobierany w zależności od potrzeb i spalania.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło