Rodzaje materiałów opałowych

Jakie są rodzaje materiałów opałowych?

Energia do ogrzewania może być pozyskiwana z różnego rodzaju źródeł odnawialnych albo ze spalania surowców energetycznych. Wśród paliw stałych, które mogą być wykorzystywane do spalania, największą popularnością cieszą się różne rodzaje węgla i drewna opałowego. Cechą wspólną materiałów opałowych jest stosunkowo wysoka kaloryczność oraz łatwość wykorzystania, szczególnie w przypadku, gdy używamy nowoczesnych pieców z podajnikami.

Drewno opałowe

Drewno opałowe to zwykle specjalnie pozyskiwany surowiec energetyczny z upraw leśnych. Wykorzystuje się w tym celu albo zwykłe gatunki drzew, które ze względu na swą jakość nie mogą być spożytkowane w inny sposób, albo specjalnie hodowane tzw. gatunki energetyczne. W Polsce najczęściej jest w tym celu sadzona wierzba energetyczna lub topola.

Drewno opałowe może być dostępne w polanach, szczapach lub w formie brykietu albo pelletu. Te dwie ostatnie odmiany są wytwarzane w identyczny sposób, różnią się jednak rozmiarem i kształtem. Pellet to niewielkie wałeczki o średnicy od 6 do 8 mm, a brykiet to bardzo często prostokątne kostki lub wałki o większych rozmiarach. Brykiet i pellet mają różną kaloryczność, tj. ilość możliwej do pozyskania energii, która zależy od gatunku drewna, z jakiego został sporządzony.

Węgiel kamienny

Węgiel kamienny to tradycyjnie wydobywane w Polsce paliwo kopalne o bardzo dobrej kaloryczności. Węgiel jest stosunkowo łatwy do przechowywania, transportu i użytku. Bryłki węgla mogą mieć różne rozmiary – w zależności od ich wymiarów mamy do czynienia z miałem, groszkiem, orzechem lub kostką. Specjalną odmianą węgla ze względu na wielkość ziaren jest ekogroszek. Tą nazwą określa się specjalnie dobrany pod względem granulacji węgiel, którego bryłki mieszczą się w przedziale od 5 do 25 mm. Gatunki węgla, z których pozyskuje się ekogroszek, charakteryzują się niską zawartością siarki oraz wysoką kalorycznością. Najlepsze gatunki ekogroszku mają nawet ok. 30 MJ/kg. Charakterystyczną cechą ekogroszku jest również jego niska spiekalność. Liczba Rogi dla ekogroszku wynosi mniej niż 10. Bardzo istotne z punktu widzenia użytkownika jest to, że z ekogroszku powstaje stosunkowo mało popiołu, co znakomicie ułatwia obsługę pieca.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło