Jakie są najważniejsze czynniki wpływające na cenę pelletu?

Od czego zależy cena pelletu?

Pellet to jeden z najpopularniejszych materiałów opałowych. Użytkownicy cenią go za wysoką kaloryczność, niską wilgotność, brak wydzielania toksycznych substancji podczas spalania oraz niewielką ilość popiołu po spaleniu. Dzięki temu, że należy on do odnawialnych źródeł energii, określany jest jako paliwo ekologiczne. Czy pellet jest tanim opałem? Od czego zależy cena tego materiału? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Jakość opału, czyli najważniejszy czynnik wpływający na jego cenę

Cena jest jednym z kluczowych aspektów branych pod uwagę w trakcie poszukiwań opału. W przypadku pelletu w największym stopniu zależy ona od jakości kupowanego materiału. Im wyższa jakość, tym koszt zakupu jest większy. Na jakość paliwa wpływa zarówno biomasa używana do jego produkcji, jak i uzyskiwane właściwości opałowe.

Najtańszym typem pelletu jest ten klasy B. Charakteryzuje się on najwyższą wilgotnością i najniższą wartością opałową. Po spaleniu paliwo to pozostawia największą ilość popiołu. Stosuje się je przede wszystkim w instalacjach przemysłowych. Droższy pellet klasy A2 wyróżnia mniejsza wilgotność i wyższa kaloryczność. Do produkcji tego opału wykorzystywane są odpady drzewne i kora, niepoddane wcześniej chemicznej obróbce. Ten rodzaj paliwa stosowany jest głównie w ogrzewaniu komercyjnym i urządzeniach o dużej mocy. Zdecydowanie najczystszy, a przy tym najdroższy jest pellet klasy A1. Materiał ten produkowany jest z trocin drzewnych najwyższej jakości. W jego składzie nie ma kory ani odpadów chemicznych. Dzięki temu jest to ekologiczne biopaliwo o najlepszych parametrach. Pellet A1 przeznaczony jest do automatycznych i półautomatycznych kotłów montowanych w prywatnych gospodarstwach domowych.

Jak rozpoznać dobry pellet?

Dobry pellet Barlinek wyróżnia czysty skład i wysoka kaloryczność. Wytwarzany jest wyłącznie z suchych trocin oraz zrębek drzew iglastych, które charakteryzują się lepszymi właściwościami opałowymi niż liściaste. Opał ten gwarantuje większą ilość energii cieplnej przy zastosowaniu tej samej ilości materiału. Wysoką wydajność pelletu iglastego wspiera również żywica, będąca częścią drewna używanego w produkcji.

Paliwa najwyższej klasy wyróżniane są licznymi certyfikatami jakości. W przypadku pelletu są to certyfikaty DINplus i ENplus. Pierwszy z nich przyznawany jest wyłącznie opałowi charakteryzującemu się doskonałą wartością opałową, niską wilgotnością (poniżej 10%) oraz niewielką zawartością popiołu (>0,7%). Pellet z certyfikatem DINplus jest bezpieczny zarówno dla środowiska, jak i użytkowników (nie ulega samozapłonowi). Pierwszą klasę opału potwierdza także certyfikat ENplus, kontrolowany przez European Pellet Associations (Europejskie Stowarzyszenie Pelletu). Jeśli produkt ma oba wyróżnienia, z pewnością jest to materiał najwyższej jakości.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło