Kaloryczność pelletu – co to za parametr, o czym informuje?

O czym mówi kaloryczność pelletu?

Pellet to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do ogrzewania domu. Inwestorzy cenią go za ekologiczność, dużą wydajność, atrakcyjną cenę oraz przyjemny zapach wydobywający się z kominka w trakcie spalania. Nie bez znaczenia jest również wysoka kaloryczność tego opału. Czym jest ten parametr i o czym mówi? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Czym jest kaloryczność pelletu?

Kaloryczność pelletu to jeden z parametrów mających największy wpływ na jakość tego materiału. Definicja słownikowa mówi, że kaloria to jednostka energii nienależąca do Międzynarodowego Układu Jednostek Miar (SI). Określa ona ilość ciepła potrzebną do podniesienia temperatury 1 g wody o 1 °C. Pojęcie kaloryczności najczęściej używane jest w odniesieniu do produktów spożywczych. W kontekście materiałów wykorzystywanych do ogrzewania budynków kaloryczność to nic innego jak wartość opałowa danego paliwa. Parametr ten pozwala określić dokładną ilość ciepła, jaka powstaje podczas spalania konkretnego materiału.

Jaką kaloryczność ma dobry pellet?

Pellet to materiał o dużej efektywności energetycznej. Aby jednak mógł być zaliczany do wysokowydajnych opałów, musi charakteryzować się odpowiednią kalorycznością. Wartość opałowa średniej jakości pelletu wynosi około 15 MJ/kg, czyli 4,2 kWh/kg. Mimo że nie jest to bardzo mało, taki materiał nie może być zaliczany do wysokowydajnych. Najlepszy dostępny na rynku opał, m.in. pellet Poltarex czy Barlinek charakteryzuje się o wiele wyższą kalorycznością (≥5,0 kWh/kg), dzięki czemu może równać się z ekogroszkiem, który często określany jest jako najbardziej kaloryczny materiał opałowy.

Wybór pelletu o dużej kaloryczności to pewność wysokiej efektywności energetycznej, a co za tym idzie, ciepłego domu oraz niższych rachunków za ogrzewanie. Na poziom kaloryczności szczególną uwagę powinni zwracać właściciele niewielkich pieców montowanych w gospodarstwach domowych. Urządzenia tego typu są szczególnie wrażliwe na opał o niewłaściwych parametrach.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło