Nietypowe zastosowania pelletu

Czy pellet ma inne zastosowania niż ogrzewanie?

Pellet to jest granulat z trocin zazwyczaj drzew iglastych, pozbawionych zanieczyszczeń oraz sprasowany pod ciśnieniem. Nie zawiera substancji toksycznych. Charakteryzuje się niską zawartością wilgoci, popiołów i związków szkodliwych dla środowiska. Oczywiście posiada on wysoką wartość opałową. Zazwyczaj stosuje się go do ogrzewania domków jednorodzinnych. A jakie nietypowe zastosowania pelletu można wymienić?

Wykorzystanie pelletu w gospodarstwie

Pellet można stosować nie tylko do ogrzewania domów jako nowoczesne paliwo. Okazuje się, że jest więcej możliwości wykorzystania pelletu. Można go stosować jako wyściółkę dla zwierząt hodowlanych oraz domowych. Doskonale sprawdza się w zagrodach dla koni. Wykorzystywane są tutaj jego właściwości polegające na posiadaniu wysokiego poziomy absorpcji płynów. Ważna jest też cena pelletu, która jest niższa niż cena tradycyjnej wyściółki. Pellet może zastąpić słomę, ściółkę i trociny. Przy tym jest bezpieczny dla zwierząt. Chomiki, króliki i inne gryzonie również chętnie przyjmą pellet do swoich klatek. Sprawdzi się nawet w kuwecie dla kota.

Pellet w ogrodnictwie

Po spaleniu pelletu powstaje popiół, który można wykorzystać w ogrodzie. Jest to nawóz bardzo bogaty w składniki mineralne. Możemy nim podsypywać rośliny nie bojąc się o nie. Jest to nawóz w 100% naturalny i cenny.

Właściwości pelletu

Podczas spalania pelletu powstaje jedynie niewielka ilość popiołu oraz znikome ilości dwutlenku węgla. W ten sposób w pomieszczeniach zachowujemy czystość. Jest to świetne rozwiązanie dla zakładów przemysłowych. Biorąc pod uwagę jego kaloryczność oraz ekologię, uważa się, że jest to paliwo przyszłości. Wartość energetyczna pelletu jest zaskakująco wysoka. Zalicza się do źródeł odnawialnych.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło