Jaka maksymalna ilość wody może znajdować się w pellecie?

Jaka jest dopuszczalna zawartość wody w pellecie?

Pellet to popularny materiał opałowy. Użytkownicy cenią go za wysoką kaloryczność, bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego oraz brak szkodliwych odpadów koniecznych do utylizacji po spaleniu. Cechy te dotyczą jednak wyłącznie paliw wysokiej jakości. Należy bowiem wiedzieć, że nie każdy dostępny na rynku opał można do takich zaliczyć. Dobry pellet wyróżnia m.in. niska wilgotność. Jaka jest dopuszczalna zawartość wody w tym materiale? O tym w dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Jak rozpoznać dobry pellet?

Decydując się na ogrzewanie budynku pelletem, należy korzystać wyłącznie z certyfikowanych materiałów najwyższej klasy. Stosowanie produktów niskiej jakości jest nieopłacalne. Nie zapewnia również wystarczającej ilości ciepła. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do awarii lub całkowitego zniszczenia instalacji grzewczej. Co cechuje dobry pellet? Podczas poszukiwań opału szczególną uwagę warto zwracać na jego wartość opałową (kaloryczność). Parametr ten określa, jak dużą ilość energii jest w stanie wytworzyć paliwo w czasie spalania określonej jednostki masy. Kaloryczność pelletu wysokiej klasy wynosi 17-20 MJ/kg. Im wyższą wartość opałową ma paliwo, tym mniej trzeba go zużyć w sezonie grzewczym.

Wilgotność pelletu

Pellet to paliwo stałe produkowane z biomasy, czyli wysuszonych i sprasowanych trocin, zrębów drzewnych oraz pozostałości po produkcji rolnej/leśnej. Metoda wytwarzania tego materiału sprawia, że z reguły jest on uznawany za paliwo o niskiej wilgotności. Aby jednak wybrany pellet mógł być zaliczany do opału wysokiej jakości, jego wilgotność nie może przekraczać określonej wartości. Zawartość wody w pakowanym w worki o wadze kilkunastu kilogramów materiale dobrej klasy wynosi maksymalnie 10%, choć najlepsze paliwa, takie jak pellet Barlinek, są w stanie osiągać jeszcze lepsze rezultaty.

Dzięki niskiej wilgotności opał spala się równomiernie i praktycznie w całości. Po spaleniu nie pozostawia po sobie dużej ilości popiołu. W przeciwieństwie do silnie toksycznego popiołu powstałego po spaleniu ekogroszku pozostałości pelletu można wykorzystać jako nawóz do roślin uprawnych. W celu utrzymania wilgotności na niskim poziomie opał musi być przechowywany w szczelnych workach ułożonych w suchym, ciemnym pomieszczeniu. Pod żadnym pozorem nie wolno trzymać go luzem i narażać na szkodliwe działanie wody.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło