Jak wygląda obsługa pieca na pellet?

Jak wygląda obsługa pieca na pellet?

Pellet to jeden z najwydajniejszych materiałów opałowych wykorzystywanych do ogrzewania budynku. Ze względu na wysoką kaloryczność oraz atrakcyjną cenę wybierany jest przez bardzo dużą grupę inwestorów zarówno prywatnych, jak i publicznych. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad zakupem pelletu, powinieneś wiedzieć, jak wygląda obsługa pieca na ten opał. Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Obsługa pieca na pellet – najważniejsze informacje

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pieców na pellet. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą m.in. wielkością, mocą oraz stopniem automatyzacji. To właśnie od typu wykorzystywanego urządzenia grzewczego w największych stopniu zależy jego obsługa. Niektóre kotły wymagają codziennego sprawdzania i uzupełniania stanu paliwa, jednak zdecydowana większość nowoczesnych pieców to urządzenia zautomatyzowane, których obsługa ogranicza się do kontroli ilości materiału oraz powstającego po spaleniu popiołu. W takich kotłach stan paliwa należy uzupełniać zaledwie raz na kilka dni.

Najnowocześniejsze urządzenia wyposażane są w automatyczny system czyszczenia wymiennika. W takim przypadku jedynym obowiązkiem użytkownika jest uzupełnienie pelletu oraz usunięcie popiołu. Jeśli stosowany przez Ciebie piec nie ma tej funkcji, raz w tygodniu powinieneś wyczyścić komorę wymiennika. Nie zajmie Ci to więcej niż 10 minut.

Jak ustawić piec na pellet?

Jeżeli dopiero zakupiłeś swój własny piec na pellet Poltarex, musisz go odpowiednio ustawić. Ma to bezpośredni wpływ zarówno na jakość palenia się materiału, jak i koszty ogrzewania. Regulacją kotła na pellet z reguły powinni zajmować się wyłącznie wykwalifikowani pracownicy firmy, od której zakupiłeś urządzenie. Niemniej jednak możesz spróbować wykonać tę czynność we własnym zakresie.

W pierwszej kolejności musisz sprawdzić wydajność podajnika na pellet. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie zapotrzebowanie na paliwo ma Twój piec. Obserwując proces spalania, w tym wygląd komory, barwę dymu oraz strukturę popiołu, możesz ocenić, czy dobrałeś odpowiednie proporcje. Jeśli komora po spaleniu opału jest czysta, dym biały, a popiół suchy i sypki, nie musisz się niczym przejmować.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło