O czym mówi gramatura pelletu? Dlaczego jest tak istotna?

Dlaczego gramatura pelletu jest ważna?

Pellet to materiał opałowy wykorzystywany w wielu gospodarstwach domowych oraz komercyjnych zakładach przemysłowych. Powstaje z wysuszonych trocin i odpadów drzewnych. Do produkcji pelletu potrzebne jest specjalne urządzenie, w którym materiał jest prasowany pod wysokim ciśnieniem. Końcowy produkt przyjmuje formę granulatu o odpowiedniej gramaturze. Dlaczego gramatura pelletu jest ważna? O tym w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Jak rozpoznać dobry pellet?

Ze względu na dużą popularność pelletu na rynku działa coraz więcej firm oferujących ten materiał opałowy. Nie wszystkie z nich dostarczają jednak klientom produkty wysokiej jakości. Dobry pellet Olimp wyróżnia się odpowiednim składem. Taki opał wytwarzany jest wyłącznie ze starannie wyselekcjonowanych zrębek drzew iglastych. W jego składzie nie ma kory, piasku ani chemicznych ulepszaczy. Dzięki temu charakteryzuje się gładką powierzchnią oraz jednolitym kolorem. Podczas spalania wysokiej jakości pelletu z kotła wydobywa się przyjemny zapach drewna. Po zakończeniu pracy w urządzeniu znajdują się śladowe ilości popiołu, ponieważ dobry pellet spala się praktycznie w całości.

Co z gramaturą pelletu?

Niezwykle ważna jest też gramatura. Dobry pellet występuje w formie granulatu o gramaturze 6 lub 8 mm i długości około 2 cm. Jeśli chodzi o właściwości opału, to gramatura nie ma na nie wielkiego wpływu. Parametr ten wpływa wyłącznie na wielkość granulatu. Ważne jest, aby wszystkie kawałki w worku miały ten sam rozmiar. Jeżeli pomiędzy granulkami występują wyraźne różnice, to jakość takiego pelletu jest wątpliwa. Do ogrzewania domów jednorodzinnych zazwyczaj stosowany jest materiał o mniejszej gramaturze. Wynika to z faktu, że kotły w prywatnych gospodarstwach są mniejsze niż urządzenia stosowane w ogrzewaniu komercyjnym. W przypadku większych kotłowni montowanych w zakładach przemysłowych lepiej sprawdza się pellet o gramaturze 8 mm.

Aby mieć pewność, że wybrany do konkretnego pieca pellet ma odpowiednią gramaturę, warto sprawdzić, jaki typ opału jest rekomendowany do danego modelu kotła. Można to zrobić poprzez uważne przeczytanie instrukcji obsługi urządzenia lub bezpośredni kontakt z producentem pieca.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło