Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek – co to za rodzaj opału i czym się wyróżnia?

Na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych rodzajów opału. Modna staje się wszelkiego typu biomasa – pellet drzewny, słomiany, uzyskiwany z pestek, łupin lub niektórych gatunków zboża. Wciąż wykorzystuje się olej opałowy i gaz ziemny oraz LPG.

Czym jest ekogroszek?

Nadal jednak najpopularniejszym materiałem opałowym pozostaje węgiel. Trudno się temu dziwić, ze względu na jego liczne zalety i korzystne ceny. Tym bardziej że jest dostępny również jako ekogroszek, który znacząco poprawia komfort używania węgla, a w dodatku ma znakomite parametry użytkowe. Przyjrzyjmy się bliżej temu, czym jest ekogroszek.​​

Charakterystyka ekogroszku

Ekogroszek to rodzaj opału pozyskiwany z węgla kamiennego za sprawą poddania go odpowiedniej kalibracji. Ekogroszek to bryłki węgla sformatowane i wyselekcjonowane ze względu na swoją wielkość. Rozmiar pojedynczych kawałków mieści się w przedziale od 5 do 25 mm. Jest to bardzo ważne, gdyż jedną z głównych zalet ekogroszku jest to, że można go używać w kotłach, które są wyposażone w zasobniki połączone z automatycznymi podajnikami. Kotły tego rodzaju nie wymagają ciągłego dokładania opału, ponieważ pobierają go na bieżąco w odpowiednio dobranych dawkach za pomocą podajnika. Jednocześnie ze względu na to, że zasobniki są dość pojemne, cały zapas wystarcza na dłuższy czas pracy bez potrzeby ingerencji ze strony użytkownika.

Automatyczne podajniki stosowane w kotłach na ekogroszek działają dzięki obracającemu się ślimakowi, który jest zamknięty w szczelnej metalowej obudowie. Ze względu na wystandaryzowaną wielkość bryłek podajnik nie blokuje się i nie zacina.

Ekogroszek jest ponadto pozyskiwany z węgla o bardzo dobrej jakości. Charakteryzuje się on wysoką kalorycznością, która może sięgać nawet 30 kJ/kg. Dzięki temu spalanie ekogroszku dostarcza bardzo dużej ilości energii.

Ekogroszek ma także bardzo niską spiekalność. Zwykle jego liczba Rogi jest niższa niż 10. Oznacza to, że podczas spalania ekogroszku nie dochodzi do tworzenia się żużlu i spieków, które utrudniają czyszczenia kotła i prowadzą do jego nadmiernego zużycia i obniżenia efektywności działania.

Wielką korzyścią z używania ekogroszku jest także to, że generuje on małą ilość popiołu, która oscyluje wokół wartości 5%. Wiąże się to ze znacznie rzadszym jego usuwaniem, co również poprawia komfort korzystania z tego rodzaju opału.

Charakterystyczna dla ekogroszku jest także niska zawartość siarki. Poprawia to stan środowiska naturalnego, zmniejszając ilość emitowanych związków siarki, a jednocześnie korzystnie wpływa na stan komina, który nie jest w takim stopniu zagrożony powstawaniem kondensatu.

Używanie ekogroszku to korzystanie ze wszystkich zalet węgla najlepszej jakości przy bardzo wysokim komforcie użytkowania i niewielkiej liczbie czynności obsługowych.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło