Czy pellet to materiał opałowy przyjazny środowisku?

Czy pellet jest ekologiczny? Najważniejsze informacje

Pellet jest odnawialnym źródłem energii pozyskiwanym ze zrębków i trocin, czyli pozostałości po obróbce drewna. Produkuje się go z odpadów drzewnych, uprawianych w tym celu roślin, oraz odpadów i produktów ubocznych rolnictwa. Drewno używane przy produkcji pelletu może być zarówno liściaste jak i iglaste – istnieją również bardziej egzotyczne mieszanki pochodzące z drewna palmowego, skorupek kokosów czy nawet kłód i gałęzi. Jest to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych.

Kiedy i dlaczego pellet zyskał taką popularność?

Pellet pojawił się na rynku w 1993 r. Zapotrzebowanie na ten rodzaj biomasy wzrosło po 2005 roku (szczególnie w Europie i Ameryce Północnej) w związku z gwałtownym wzrostem cen węgla i gazu.

Bardzo ważnym aspektem był też fakt, że niektóre państwa Europy Zachodniej wprowadziły zakaz palenia węglem, co spowodowało między innymi, że pellet drzewny jest najtańszym źródłem ciepła, korzystniej wypadając w porównaniu z brykietem, ekogroszkiem, olejem opałowym, gazem i prądem.

Dlaczego pellet jest materiałem tak przyjaznym środowisku?

Przedstawiamy kilka podstawowych faktów o jednym z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych. Oto, czym charakteryzuje się pellet:

  • Emituje on bardzo niewiele pyłów zawieszonych, lotnych związków organicznych oraz dwutlenku węgla (w przypadku CO2 emisja jest równa ilości pochłanianej przez roślinę podczas wzrostu, a więc bilans jest zerowy, chyba że doliczymy produkcję CO2 podczas produkcji i transportu)
  • Otrzymaną małą ilość popiołu ( 5 kg na tonę spalonej biomasy) można później z powodzeniem wykorzystać jako naturalny, ekologiczny nawóz
  • Paliwo to jest bardzo wydajne dzięki wysokiej zawartości żywicy

Ekologia w parze z wygodą!​

Pellet jest wygodny w magazynowaniu (również już na miejscu, u klienta) - materiał może być pakowany w worki zapewniające ochronę przed zawilgoceniem i wpływem warunków zewnętrznych. Pellet nadaje się znakomicie do kotłów CO z podajnikami automatycznymi, do których łatwo wsypywać go z niewielkich i poręcznych worków.

Opalanie budynków pelletem łączy w sobie ekologię z niskimi kosztami oraz komfortem użytkowania.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło