Termin ważności pelletu – czy coś takiego w ogóle istnieje?

Czy pellet może się przeterminować?

Pellet to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do ogrzewania budynków. Wynika to z jego licznych zalet. To ekologiczne paliwo o dużej kaloryczności, które podczas spalania emituje niewielką ilość szkodliwych substancji do atmosfery, a po spaleniu pozostawia po sobie znikomy ślad w postaci popiołu. Czy produkowany współcześnie pellet może się przeterminować? Dowiesz się tego z naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Czy pellet ma termin ważności?

Materiał opałowy określany jako pellet to paliwo stałe w formie granulatu. Do jego wytwarzania wykorzystywana jest biomasa, czyli odpady drzewne oraz produkty uboczne przemysłu rolniczego. Najpopularniejszy obecnie pellet drzewny powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem zrębów i trocin powstałych w wyniku prowadzenia rozmaitych prac z użyciem produktów wykonanych z drewna, najczęściej iglastego. Z uwagi na fakt, że jest to opał w pełni naturalny, ulega procesowi rozkładu. Producenci pelletu na oferowanych przez siebie towarach rzadko stosują konkretne terminy ważności. Zdecydowanie częściej można spotkać tam oznaczenia dotyczące właściwego przechowywania opału. To od tego zależy bowiem termin przydatności tego materiału.

Jak przechowywać pellet?

Nieprawidłowo przechowywany pellet traci swoje właściwości, a co za tym idzie, wartość opałową. Taki materiał nie nadaje się do palenia i musi zostać zutylizowany. Największym wrogiem pelletu jest wilgoć. Mokry opał o wiele słabiej się spala i nie zapewnia pożądanej efektywności energetycznej. Sposobem na uniknięcie nadmiernego zawilgocenia jest kupno materiału w workach. Opakowanie pelletu Barlinek ma specjalny system mikrowentylacji, zapobiegający wchłanianiu wilgoci z zewnątrz. Opał składowany luzem jest narażony na zawilgocenie w o wiele większym stopniu.

Z obawy o zamoknięcie w przypadku opadów deszczu lub śniegu pellet najczęściej magazynowany jest wewnątrz pomieszczeń. Może być to kotłownia, w której znajduje się piec na ten opał lub wydzielona do tego część garażu czy przydomowego warsztatu. Najważniejsze jest, by panujące w środku warunki zapewniały izolację od wilgoci. Musi być tam po prostu sucho. Jeśli materiał jest przechowywany na zewnątrz, należy zabezpieczyć go plandeką lub wodoodporną folią. Chroniony przed wodą opał może leżeć wiele lat, bez utraty kaloryczności i innych właściwości.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło