Różne klasy pelletu drzewnego – na czym polega ten podział?

Czy pellet dzieli się na klasy?

Ogrzewanie domu przy użyciu pelletu to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego drewna oraz paliw kopalnych. Z uwagi na rosnącą świadomość ekologiczną wśród polskich konsumentów z pelletu już teraz korzysta duża grupa właścicieli gospodarstw domowych. Liczba ta w przyszłości powinna jeszcze wzrosnąć. Na rynku istnieje kilka rodzajów pelletu. Poszczególne typy różnią się pomiędzy sobą konkretnymi parametrami, determinującymi ich przydział do konkretnej klasy.

O czym mówi klasa pelletu?

Jednym z kryteriów podziału obecnie produkowanego pelletu jest jego klasa. Im wyższa klasa, tym lepsza jakość paliwa wykorzystywanego zarówno w ogrzewaniu mieszkaniowym, jak i komercyjnym. Wysoka klasa to gwarancja dużej kaloryczności, a co za tym idzie, wysokiej efektywności energetycznej. Pellet klasyfikowany do najwyższej klasy charakteryzuje się wyjątkowo czystym składem, bez dodatku kory, piasku czy sztucznych wzmacniaczy. Taki opał produkowany jest wyłącznie z suchych trocin oraz wyselekcjonowanych zrębek drzew iglastych (np. sosny lub świerku).

Klasa pelletu ma istotny wpływ także na jego cenę. Najwyższej jakości materiał przeznaczony do spalania w niewielkich kotłach prywatnych jest najdroższy. Pellet przemysłowy do zastosowania w ogrzewaniu komercyjnym jest znacznie tańszy. Opał ten nie nadaje się jednak do gospodarstw domowych. Palenie nim może doprowadzić do zniszczenia kotła grzewczego.

Jakie klasy pelletu wyróżniamy?

Obecnie wyróżniamy dwie podstawowe klasy pelletu zgodne z certyfikatami jakości ENplus oraz DINplus. To klasa A1 oraz A2. Pierwsza z nich charakteryzuje najczystszy opał, stosowany w ogrzewaniu mieszkaniowym. Do klasy A1 zaliczany jest m.in. znany i ceniony przez konsumentów pellet Barlinek. Materiał ten wyróżnia się wysoką kalorycznością oraz małą ilością popiołu po spaleniu. Pellet klasy A2 używany jest w kotłach przemysłowych wykorzystywanych w ogrzewaniu komercyjnym. Ma większą zawartość popiołu i mniejszą efektywność energetyczną.

Na rynku dostępny jest też pellet klasy B, produkowany z nieprzetworzonego chemicznie drewna. Materiał ten może zawierać powstałe w zakładach meblarskich odpady z płyt MDF, OSB, MFP lub HDF. Opał z nawet śladową ilością pyłu unoszącego się w trakcie produkcji mebli jest szkodliwy dla ludzkiego zdrowia i środowiska naturalnego. Palenie takim materiałem może również doprowadzić do awarii kotła grzewczego.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło