Pellet drzewny a walka ze smogiem – czy opał ten się sprawdza?

Czy pellet drzewny to dobre narzędzie walki ze smogiem?

Pellet drzewny to jeden z najpopularniejszych materiałów opałowych. Z uwagi na wysoką kaloryczność, dużą efektywność energetyczną oraz niewielką ilość popiołu powstającego po spaleniu opał ten stosowany jest zarówno w prywatnych gospodarstwach domowych, jak i ogrzewaniu komercyjnym. Ze względu na neutralny wpływ na środowisko pellet zaliczany jest do paliw ekologicznych. Czy można więc uznać, że to skuteczne narzędzie do walki ze smogiem? O tym w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Czym jest smog?

Problem zanieczyszczenia powietrza znany jest powszechnie od wielu lat. Do głównych przyczyn rozprzestrzeniania się tego zjawiska należy wykorzystywanie paliw kopalnych do ogrzewania budynków. Stosowanie węgla, oleju opałowego czy gazu ziemnego przyczynia się do powstawania smogu. To forma unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń w postaci szkodliwych pyłów, związków chemicznych i metali ciężkich, mających niekorzystny wpływ na środowisko naturalne, w tym zdrowie organizmów żywych.

Powstawanie smogu uzależnione jest od emisji gazów cieplarnianych z fabryk i zakładów przemysłowych, a także spalin z pojazdów mechanicznych oraz gospodarstw domowych. Im więcej tradycyjnych paliw kopalnych spalanych jest w prywatnych piecach, tym ryzyko rozprzestrzeniania się smogu jest większe.

Jak walczyć ze smogiem? Czy palenie pelletem to dobre rozwiązanie?

Jak już wspomnieliśmy, pellet należy do ekologicznych paliw stałych. Pozyskiwany jest ze sprasowanych zrębów i odpadów drzewnych, podlegających pełnemu recyklingowi. Cechy te sprawiają, że w trakcie użycia opał ten wydziela śladowe ilości szkodliwych gazów i substancji chemicznych, dzięki czemu jest bezpieczny dla naturalnego środowiska. Emitowany w czasie spalania dwutlenek węgla pobierany jest przez rośliny i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Rezygnacja z węgla czy ekogroszku i zastąpienie ich wydajnym i ekologicznym pelletem Olimp to aktywny wkład w ochronę otaczającej nas przyrody. Zawartość dużej ilości związków mineralnych w powstającym po spaleniu popiele powoduje, że jest on doskonałym nawozem dla roślin uprawnych. Korzystanie z pelletu to wyśmienite narzędzie do walki ze smogiem!

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło