Czy pellet to dobry materiał do ogrzewania domu jednorodzinnego?

Czy ogrzewanie pelletem to dobry wybór dla domu jednorodzinnego?

Wśród materiałów opałowych dużą popularnością cieszy się pellet. Paliwo to ma wielu zwolenników w gronie właścicieli polskich gospodarstw domowych. Wynika to z jego licznych zalet. Czy ogrzewanie z użyciem pelletu to dobry wybór dla domu jednorodzinnego? Jeśli interesuje Cię ten temat, zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu. Przedstawiamy w niej najważniejsze plusy i minusy korzystania z tego opału.

Czym jest pellet?

Pellet to ekologiczne paliwo stałe produkowane z biomasy. Do jego wytworzenia wykorzystywane są wysuszone i sprasowane trociny stanowiące pozostałość po produkcji rolnej i leśnej. Pellet występuje w formie granulatu o odpowiedniej średnicy. Zazwyczaj jest to 6 lub 8 mm. Wiele zależy tu od wielkości otworów. Po uformowaniu i schłodzeniu materiał ten pakowany jest w worki o różnej pojemności. Tak przygotowany gotowy jest do sprzedaży.

Granulat przystosowany do spalania w przeznaczonych do tego piecach produkowany jest z różnych gatunków drewna. Do produkcji najlepszego pelletu, wyróżniającego się najwyższą kalorycznością, stosowane jest drewno drzew iglastych. Wynika to z większej zawartości ligniny, co przekłada się na wyższą wartość opałową. Do największych producentów tego materiału w Europie należą Niemcy, Szwecja, Francja oraz kraje bałtyckie.

Zalety ogrzewania pelletem

Ogrzewanie z użyciem pelletu w alternatywie dla paliw kopalnych ma wiele zalet. Duże znacznie ma tu przede wszystkim kwestia ekologii. Ze względu na biomasę użytą do produkcji opału nie wydziela on szkodliwych gazów, pyłów i substancji chemicznych, a jego spalanie nie ma negatywnego wpływu na naturalne środowisko. Popiół powstały po spaleniu pelletu Lava nie wymaga utylizacji i może być stosowany jako nawóz dla przydomowych roślin. Warto również wspomnieć o wysokiej kaloryczności tego opału. Wartość ta sięga nawet 20 MJ/kg. Jest to niewiele mniej niż w przypadku ekogroszku.

Czy warto ogrzewać dom pelletem?

Z uwagi na swoje niewątpliwe zalety pellet cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Ogrzewanie budynku z użyciem tego materiału jest w pełni ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. Dzięki wysokiej wartości opałowej pelletu ogrzewanie jest też ekonomiczne. Korzystanie z wysokogatunkowego opału spalanego w piecach najwyższej klasy pozwala na realne oszczędności na rachunkach za energię cieplną. Początkowa inwestycja w kocioł zwraca się więc bardzo szybko. Na jeszcze większe obniżenie kosztów eksploatacji obiektu pozwala połączenie instalacji z urządzeniami wykorzystującymi odnawialne źródła energii. Mowa tu m.in. o kolektorach słonecznych.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło