Ogrzewanie domu pelletem zamiast gazem – czy to dobry wybór?

Czy ogrzewanie pelletem to dobra alternatywa dla gazu?

Ogrzewanie domu przy użyciu pelletu ma wielu zwolenników. Inwestorzy korzystający z tego paliwa cenią je za dużą kaloryczność, wysoką efektywność energetyczną oraz stosunkowo niski koszt zakupu. Podobną grupę sympatyków ma także gaz. W dzisiejszym artykułem porównamy oba materiały opałowe. Odpowiemy również na pytanie, czy pellet to dobra alternatywa dla gazu. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Dlaczego warto ogrzewać dom pelletem?

Pellet to jedno z najpopularniejszych paliw wykorzystywanych do ogrzewania domu. Dlaczego inwestorzy tak chętnie sięgają po ten materiał? Przede wszystkim należy wspomnieć tu o jego kaloryczności. Wartość opałowa dobrej jakości pelletu, takiego jak pellet Barlinek, wynosi ponad 5,0 kWh/kg, czyli około 18 MJ/kg. Przekłada się to na wysoką efektywność energetyczną, a co za tym idzie, niższe koszty ogrzewania domu. Pellet jest przy tym materiałem w pełni ekologicznym, pozyskiwanym wyłącznie z naturalnych odpadów drzewnych. W składzie wysokiej klasy opału nie znajdziesz plastiku ani sztucznych wzmacniaczy w postaci substancji chemicznych. W obliczu globalnego ocieplenia i zauważalnych zmian klimatycznych ogrzewanie domu przy użyciu pelletu to naprawdę dobry wybór.

Koszty ogrzewania domu pelletem

W wyniku ostatnich drastycznych wzrostów cen materiałów opałowych ogrzewanie budynku pelletem nie jest już tak ekonomiczne, jak jeszcze rok czy dwa lata temu. Nie mniej jednak opał ten nadal jest ciekawą alternatywą zarówno dla innych paliw stałych, jak i płynnych, w tym gazu. W porównaniu z gazem pellet ma jedną istotną przewagę – jest dużo bardziej uniwersalny. Z kotłów na pellet można korzystać w każdym miejscu, co w przypadku gazu nie jest możliwe. Materiału tego nie można stosować w gospodarstwach bez przyłącza do sieci gazowej.

Całościowy koszt ogrzewania pelletem zależny jest zarówno od jakości opału, jak i kubatury budynku oraz zastosowanej w nim termoizolacji. Im obiekt jest lepiej zaizolowany termicznie, tym koszt jego ogrzania jest niższy. Do ogrzania takiego obiektu potrzeba mniej opału, co automatycznie zmniejsza koszty. Aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania pelletem, należy wybierać materiał najwyższej jakości oraz zadbać o odpowiednią termoizolację budynku.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło