O czym świadczy kolor pelletu? Jaka barwa opału jest najlepsza?

Czego można się dowiedzieć na podstawie koloru pelletu?

Pellet to ekologiczny i wydajny materiał opałowy wykorzystywany do zasilania nowoczesnych kotłów centralnego ogrzewania. Popularność tego paliwa jest tak duża, że śmiało można ustawiać je w jednym szeregu ze znanym powszechnie węglem oraz cenionym za wysoką kaloryczność ekogroszkiem. Osoby zainteresowane zakupem pieca na pellet powinny znać wszystkie właściwości tego opału. Jedną z nich jest kolor. Jaką barwę ma wysokiej jakości pellet? Jakich kolorów należy unikać? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu.

Jasny pellet drzewny

Przyjęło się twierdzić, że dobry pellet powinien mieć barwę jasnego drewna. Trudno się z tym nie zgodzić, tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę biomasę używaną do produkcji takiego opału. Najlepsze dostępne na rynku rodzaje wytwarzane są wyłącznie z suchych trocin oraz zrębek drzew iglastych. W ich składzie nie ma kory, piasku oraz sztucznych wzmacniaczy, mogących zmienić kolor opału. W czasie spalania jasnego pelletu z pieca wydobywa się przyjemny zapach drewna. Po spaleniu z kolei pozostawia po sobie niewielką ilość popiołu, który może posłużyć jako naturalny nawóz do uprawy roślin. To najlepszy dowód na to, że materiał ten nie bez przyczyny kwalifikowany jest do paliw ekologicznych, niemających negatywnego wpływu na otaczającą nas przyrodę.

Pellet szary i czarny

O ile wysokiej jakości pellet Fabich wyróżnia jasny kolor, to nie można tego powiedzieć o paliwie niższej klasy. Jeśli w trakcie poszukiwań opału natkniesz się na pellet o szarej lub czarnej barwie, powinieneś zrezygnować z jego zakupu. Kolorystka ta wskazuje, że poza trocinami i zrębami drzewnymi w jego składzie znajduje się także kora oraz piasek. Ciemna barwa może świadczyć również o tym, że opał jest zanieczyszczony pozostałościami z produkcji mebli. Mowa tu m.in. o odpadach z płyt MDF, OSB, MFP lub HDF. Palenie takim materiałem jest niebezpieczne dla zdrowia i środowiska.

Oczywiście nie każdy ciemny pellet stanowi potencjalne zagrożenie. Bywa też tak, że jest on po prostu wytworzony z drewna o konkretnej barwie. Taki opał zazwyczaj produkuje się z drzew liściastych, takich jak buk, wiśnia, kasztanowiec czy orzech. Wniosek z tego taki, że kolor nie zawsze musi decydować o jakości pelletu. Nie mniej jednak materiał o jasnej barwie z reguły ma wyższą kaloryczność, dzięki czemu jest wydajniejszy od tego w ciemnym kolorze.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło