Co to znaczy, że pellet jest certyfikowany?

Pellet certyfikowany – co to właściwie oznacza dla klienta?

Wybór paliwa do ogrzewania swojego domu nie jest wcale łatwym zadaniem. Do wyboru mamy bowiem wiele opcji, a przy tym i tak dopiero w praktyce okazuje się czy dane paliwo jest dobrej jakości i charakteryzuje się odpowiednim poziomem energetycznym. Jednym z coraz bardziej popularnych rodzajów takiego paliwa jest pellet. Dlaczego jednak warto zakupić pellet certyfikowany i co to w ogóle oznacza? Sprawdźmy to dokładniej!

Dlaczego warto postawić na pellet?

Zacznijmy może od tego, dlaczego w ogóle warto zainteresować się ogrzewaniem swojego domostwa za pomocą pelletu. Otóż pellet to rodzaj paliwa stałego przeznaczony do ogrzewania pomieszczeń, który wykonywany jest z różnego rodzaju biomasy, takiej jak kora czy odpady drewniane, i sprasowany pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu uzyskuje postać niewielkich granulek. Co ciekawe stanowi on również jedno z najbardziej opłacalnych i ekologicznych źródeł energii. Kiedy pellet się spala, emitowana jest bardzo niska ilość dwutlenku węgla, a po spaleniu pozostawia po sobie dosłownie niewielką ilość popiołu. Właśnie dlatego ten rodzaj paliwa polecany jest wszystkim osobom, dla których ważna jest ochrona środowiska i uproszczona do minimum obsługa kotła grzewczego.

Pellet certyfikowany – co to?

Zastanówmy się teraz nad tym, czym jest certyfikat pelletu. Najprościej mówiąc, jest to potwierdzenie, że dany rodzaj pelletu spełnia wymagania konkretnych norm parametrów technicznych i ustanowionych standardów. Certyfikat taki może odnosić się zarówno do samego procesu produkcji, jak i do jego jakości.

Ważne jest także to, że certyfikat taki wystawia niezależna firma, która, aby móc to robić, musi spełnić szereg wymagań. Znajdują się one w akredytywach albo innych warunkach danego systemu lub też standardu.

Najbardziej powszechne certyfikaty stosowane w Polsce oraz w Europie to certyfikat DINplus, oraz ENplus A1. Formy, które posiadają takie oznaczenie na swoich produktach, niejako gwarantują, że ich pellet jest najlepszej jakości i warto zaopatrywać się właśnie w niego. Ciekawe jest też to, że certyfikaty takie wystawia się na okres 5 lat i przez ten czas firma, która go wystawiła, może w każdym momencie skontrolować jakoś sprzedawanego pelletu i sprawdzić, czy cały czas trzyma on wymagany poziom.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło