Co to znaczy, że pellet jest certyfikowany?
Wybór paliwa do ogrzewania swojego domu nie jest wcale łatwym zadaniem. Do wyboru mamy bowiem wiele opcji, a przy tym i tak dopiero w praktyce okazuje się czy dane paliwo jest dobrej jakości i charakteryzuje się odpowiednim poziomem energetycznym. Jednym z coraz bardziej popularnych rodzajów takiego paliwa jest pellet. Dlaczego jednak warto zakupić pellet certyfikowany i co to w ogóle oznacza? Sprawdźmy to dokładniej!
Dlaczego warto postawić na pellet?
Zacznijmy może od tego, dlaczego w ogóle warto zainteresować się ogrzewaniem swojego domostwa za pomocą pelletu. Otóż pellet to rodzaj paliwa stałego przeznaczony do ogrzewania pomieszczeń, który wykonywany jest z różnego rodzaju biomasy, takiej jak kora czy odpady drewniane, i sprasowany pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu uzyskuje postać niewielkich granulek. Co ciekawe stanowi on również jedno z najbardziej opłacalnych i ekologicznych źródeł energii. Kiedy pellet się spala, emitowana jest bardzo niska ilość dwutlenku węgla, a po spaleniu pozostawia po sobie dosłownie niewielką ilość popiołu. Właśnie dlatego ten rodzaj paliwa polecany jest wszystkim osobom, dla których ważna jest ochrona środowiska i uproszczona do minimum obsługa kotła grzewczego.
Pellet certyfikowany – co to?
Zastanówmy się teraz nad tym, czym jest certyfikat pelletu. Najprościej mówiąc, jest to potwierdzenie, że dany rodzaj pelletu spełnia wymagania konkretnych norm parametrów technicznych i ustanowionych standardów. Certyfikat taki może odnosić się zarówno do samego procesu produkcji, jak i do jego jakości.
Ważne jest także to, że certyfikat taki wystawia niezależna firma, która, aby móc to robić, musi spełnić szereg wymagań. Znajdują się one w akredytywach albo innych warunkach danego systemu lub też standardu.
Najbardziej powszechne certyfikaty stosowane w Polsce oraz w Europie to certyfikat DINplus, oraz ENplus A1. Formy, które posiadają takie oznaczenie na swoich produktach, niejako gwarantują, że ich pellet jest najlepszej jakości i warto zaopatrywać się właśnie w niego. Ciekawe jest też to, że certyfikaty takie wystawia się na okres 5 lat i przez ten czas firma, która go wystawiła, może w każdym momencie skontrolować jakoś sprzedawanego pelletu i sprawdzić, czy cały czas trzyma on wymagany poziom.
W tej samej kategorii
Powiązane przez tagi