Co można znaleźć w składzie opału?

Składy opału to najlepsze miejsce do zaopatrywania się w materiały do pozyskiwania ciepła. Można w nich znaleźć różnego rodzaju paliwa stałe, które mogą posłużyć do ogrzewania domów i budynków użytkowych, a także do wytwarzania ciepłej wody użytkowej.
Co można znaleźć w składzie opału?
Do najczęściej wykorzystywanych w Polsce paliw stałych należą różne rodzaje węgla i drewna opałowego. W składzie opału można kupić węgiel kamienny w postaci bryłek, kalibrowanego ekogroszku albo różnych rodzajów drobniejszego miału. Sprzedawane jest też drewno, zwykle w formie szczap, polan lub brykietów. Bardzo popularny jest również brykiet drzewny.
Węgiel kamienny
Węgiel kamienny jest wciąż bardzo cenionym źródłem ciepła do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody w instalacjach domowych. Ma bardzo wysoką kaloryczność, co oznacza, że z jednostki masy pozyskujemy dużo energii. Węgiel jest sprzedawany w różnych sortymentach, tj. różnych rozmiarach bryłek. Mamy więc największe kostki, nieco mniejszy orzech, a także węgle z grupy drobnej, tzw. groszek. Do najdrobniejszych sortymentów zalicza się różnego typu miały.
Pellet i brykiet drzewny
Pellet i brykiet drzewny to materiały opałowe produkowane z drewna. Do ich wytwarzania wykorzystuje się specjalnie uprawiane rośliny lub pełnowartościowe odpady powstające na różnych etapach obróbki drewna. Brykiet i pellet to formowane ciśnieniowo rozdrobnione drewno. Brykiety są nieco większe od pelletu.
Opał luzem i workowany
Składy opału oferują zwykle różne rodzaje węgla lub drewna workowanego lub luzem. Węgiel workowany jest czystszy i wygodniejszy w użyciu, szczególnie w przypadku, gdy używamy ekogroszku, ponieważ o wiele łatwiej wsypać go do podajnika bez nadmiernego pylenia i zanieczyszczania pomieszczenia kotłowni. Podobnie przedstawia się sprawa z pelletem. Opał workowany dłużej zachowuje swoje właściwości, jest chroniony przed utlenianiem, w przypadku węgla oraz przed zawilgoceniem, w przypadku pelletu i węgla. Korzyścią zakupu opału luzem jest za to niższa cena, co ma znaczenie szczególnie w przypadku większych ilości węgla, brykietów lub pelletu.
Wielką zaletą zakupów w składzie opału jest to, że zazwyczaj firmy te oferują dowóz węgla lub drewna. Oznacza to, że nie ma potrzeby szukania firmy przewozowej, ani kłopotliwego samodzielnego załadunku i rozładunku.